BAMDADZAGROSONLINE.IR
کد خبر : 264230
شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲ ، 08:09

البته تاسیس بانک فی نفسه بد نیست و اگر برای من و شما آب ندارد، برای عده ای نان دارد! در حقیقت اگر این داستان ادامه پیدا می کرد دیگر هنرمندان مجبور نبودند در اثر قلت ترانه شناسنامه دار از قلیان، گلدون، آفتابه و دمپایی بخوانند و می توانستند با مراجعه به این بانک چهار تا ترانه درست و حسابی تهیه کنند

 بامداد زاگرس آنلاین  - وحید حاج سعیدی: ما گاهی اوقات که روزنامه های قدیمی را تورق می کنیم یا برای تمیز کردن شیشه پنجره ها از آنها استفاده می کنیم، متوجه می شویم که چه طرح های سوفسطایی و مارمالاد شده ای در مملکت تصویب شد و به اجرا در نیامد که هر کدام می توانست مایه خیرات و مبرات فراوانی شود یا نشود. یکی از این طرح های فلک فرسا مربوط به بانک ها بود. بانک ها که فقط برای پول و وام و این جور حرفها نیستند و گاهی اوقات در کنار بنگاهداری و خرید و فروش ملک و زمین و کارخانه و کشتی و طیاره و تیم فوتبال می زنند توی کار فرهنگی! هر چند ما همه رقم بانک دیده بودیم؛ از بانک خون و اعضای بدن گرفته تا بانک سی دی و پروتئین و مو؛  اما «بانک ترانه» حقیقتاً نوبر است! تا دیروز ملت همه از بانکها گریزان بودند که نکند رئیس بانک خِفتشان را بابت چهار تا قسط عقب افتاده بگیرد و ممنوع الخروج شوند، اما بخشنامه ای سال ها قبل در خصوص ترانه صادر شده بود و با تاسیس «بانک ترانه» ملت بی خود و بی جهت می توانستند به بانک بروند و دلشاد شوند و اگر در سایر بانک ها صحبت از چک و سفته و برات است در این بانک «شعر است و دوبیتی و ترانه...» اصلاً به قول مولوی خدا بیامرز: «فی الجمله هر آن کس که در این بانک رهی یافت . . . سلطان زمین ست و سلیمان زمانه‌ست!»

 

اما اصل ماجرا چه بود؟ در جراید آورده بودند: «در صورت تائید وزارت ارشاد بانک ترانه تاسیس می شود. این بانک می تواند علاوه بر ثبت یک ترانه به نام صاحبش و حفظ حقوق معنوی و کپی رایت آن، بایگانی باشد تا خوانندگان، آهنگسازان و تولید کنندگان آلبوم های موسیقی به آن مراجعه کنند و از ترانه هایی که به تصویب وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی رسیده است، استفاده کنند.» (جام جم – 25 آذر 91)


 البته تاسیس بانک فی نفسه بد نیست و اگر برای من و شما آب ندارد، برای عده ای نان دارد! در حقیقت اگر این داستان ادامه پیدا می کرد دیگر هنرمندان مجبور نبودند در اثر قلت ترانه شناسنامه دار از قلیان، گلدون، آفتابه و دمپایی بخوانند و می توانستند با مراجعه به این بانک چهار تا ترانه درست و حسابی تهیه کنند و آلبوم خوب بیرون بدهند. علی ای حال با عنایت به اینکه گاهی اوقات افرادی به علت عدم آشنایی با ساز های کوبه ای و زهی ممکن است سرنا را از سر گشاد آن بنوازند، افتتاح چنین بانک هایی ممکن بود عواقب ناگواری مثل موارد زیر در پی داشته باشد:

 


   الف) سازمان بازنشستگی هوس کند به جای پاداش آخر سال بازنشستگان به آنها سهام بانک ترانه پرداخت کند و به آنها بگویند « بدین ترانه غم از دل به در توانی کرد!»
   ب) به منظور جلوگیری از قاچاق ترانه به آن سوی آبها یا استودیوی های زیر زمینی دوستان باید برنامه می کردند تا بلای بنزین، گازوئیل، طلا، قیر، گوسفند و... سر ترانه نیاید و قاچاق ترانه  به معضلات کشور اضافه نشود!
پ) از دیگر مضرات این بانک ها احتمال افزایش پول شویی بود که ممکن بود هر خزعبلاتی به نام ترانه، میلیاردها تومان خریداری و پول هنگفتی شستشو و آهار داده شود! سایر مضرات یا مبرات این قبیل بانک ها را خودتان لیست بفرمائید!

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار
پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم فردوسی

پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم فردوسی

یکی از خصیصه های تمایز انسان و حیوان زبان ...
امیدوارم با هنرم مروج امور خیر خواهانه باشم

امیدوارم با هنرم مروج امور خیر خواهانه باشم

من با هنر زندگی می کنم و آرزو دارم که بتوانم ...
استاد مهدی اهلی ، هنرمندی شایسته تجلیل امامهجور و گمنام!

استاد مهدی اهلی ، هنرمندی شایسته تجلیل امامهجور و گمنام!

استاد مهدی اهلی به پنجه مضراب سریعش در نوازندگی ...
مهمترین وظیفه ما برگزاری اکسپوهایی برای  حمایت از هنرمندان است

مهمترین وظیفه ما برگزاری اکسپوهایی برای حمایت از هنرمندان است

امیر عبیداوی گفت؛ توجه به هنرمندان خطه خوزستان ...