BAMDADZAGROSONLINE.IR
کد خبر : 384555
جمعه ۱۸ خرداد ۱۴۰۳ ، 20:02

کتاب «خوزستان در نامواژه‌های آن» نوشته عبدالرحمان عمادی در بازار کتاب موجود شده است.

به گزارش بامداد زاگرس آنلاین و به نقل از ایسنا : این کتاب، درباره شناسنامه تاریخی و فرهنگی خوزستان در پیوند با ایران زمین از راه نامواژه‌های این خاک است که به قول نویسنده اگر نامواژه‌ها خوب شناخته شوند گزارشگر سرگذشت خویش‌اند. شناسنامه ایرانی خوزستان از زبان نامواژه‌های «شوش»، «شوشتر»، «اهواز»، «خوز» و «هوز» در کتاب حاضر بازخوانی شده است.

«خوزستان در نامواژه‌های آن» درباره شناسنامه تاریخی و فرهنگی خوزستان در پیوند با ایران ‌زمین از راه نام‌واژه‌های ایرانی است. عبدالرحمان عمادی، نویسنده و پژوهشگر پیشکسوت، در این کتاب مقاله‌ای درباره ریشه‌شناسی برخی واژه‌ها و معانی بنیادین برخی از نام‌های خوزستان در دوره‌های مختلف نوشته است.

بخش اول کتاب «پیوند برخی از نام‌های جغرافیایی خوزستان با آب که سرآغاز آفرینش بود» ‌نام دارد. «آب و آفرینش نزد ایرانیان»، «آب در اوستا»، «برخی واژه‌ها با آب پیوند دارند»، «گفتار برخی نویسندگان فارسی درباره آب» و «گفته‌های دیگران و شواهدی از لغات» مطالب این فصل کتاب‌اند.

«شوش» سرآغاز فصل بعدی کتاب «خوزستان و نام‌واژه‌های آن» است که «نشانه‌های ستایش ناهید در زمان اشکانیان»، «نام‌های گوناگون شوش»، «معناهای گوناگون شوش و پیوند شوش با باز»، «باز گشاده‌بال شوش» و «پیوند شوش با سوسن، زنبق، سنبل، نیلوفر، نرگس و ریحان» از بخش‌های مختلف آن است.

«گل لوتوس» نیز نام فصل بعدی کتاب است و با مقالات «نیلوفر در اساطیر و متون ادبی هند و ایرانی»، «نقش گل زندگی در سفالینه‌ها و نقوش باستانی»، «پیوند نام شوش با ناهید و موسیقی»، «معنای بنیادین اهواز و خوزستان»، «اهواز و خوز، هر دو یک لغت ایرانی است»، «اهواز در کتب قدما» «‌پیوند خوز و هوز با شکر و نیشکر» و... همراه است.

شعری از «ابونواس» و تفسیری بر آن و نیز شعری از عبدالرحمان عمادی با نام «بدو و جزایر سه‌گانه جنوب» نیز در دو بخش پایانی کتاب به چاپ رسیده است.

 کتاب «خوزستان در نامواژه‌های آن» ۴۶۰ صفحه است و با قیمت ۳۹۹ هزار تومان منتشر شده است.

عبدالرحمان عمادی، حقوقدان، شاعر و پژوهشگر، متولد بهمن سال ۱۳۰۴ خورشیدی در روستای «ای‌نی» اشکور در خانواده‌ای از طایفه سادات دیلمانی از نوادگان مشاهیر دیلمی از جمله عمادالدین ابوکالیجار مناور بن فره کوه دیلمی، از استادان شیخ روزبهان بقلی شیرازی- مولف کتاب عبهرالعاشقین است. عمادی پس از تحصیل در مکتب‌خانه روستا، روانه رودسر، رشت و قزوین شد و تحصیلات متوسطه را در این شهرها گذراند. او در زمان حکومت مصدق (۱۳۳۱) موفق به دریافت لیسانس قضایی از دانشگاه تهران شد. هم‌زمان با وکالت به پژوهش در مباحث ایران‌شناسی روی آورد که بخشی از مقالاتش در نیم ‌قرن گذشته در مجلات معتبر منتشر شده است.

 

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار
بهار در ادب فارسی

بهار در ادب فارسی

منوچهری دامغانی بزرگترین شاعر طبیعت گرای ...
پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم فردوسی

پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم فردوسی

یکی از خصیصه های تمایز انسان و حیوان زبان ...
امیدوارم با هنرم مروج امور خیر خواهانه باشم

امیدوارم با هنرم مروج امور خیر خواهانه باشم

من با هنر زندگی می کنم و آرزو دارم که بتوانم ...
مهمترین وظیفه ما برگزاری اکسپوهایی برای  حمایت از هنرمندان است

مهمترین وظیفه ما برگزاری اکسپوهایی برای حمایت از هنرمندان است

امیر عبیداوی گفت؛ توجه به هنرمندان خطه خوزستان ...