BAMDADZAGROSONLINE.IR
کد خبر : 394554
یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ ، 20:09

دولت اردوغان زمانی از مخالفان مسلح بشار اسد در جنگ داخلی سوریه حمایت می کرد و حالا اردوغان با حسرت از روزهای دوستی خانوادگی خود با رهبر سوریه سخن می گوید و می خواهد به آن روزها برگردد."رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه در اظهاراتی از تمایل کشورش به برقراری رابطه دوستانه با دولت بشار اسد در سوریه

به گزارش بامداد زاگرس آنلاین و به نقل از عصر ایران : اردوغان هنگام بازگشت از سفر به آلمان (برای تماشای بازی هلند و ترکیه به همراه خانواده به آنجا رفته بود) در هواپیما در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت: "ما دعوت خود را (از اسد) انجام خواهیم داد. با این دعوت می‌خواهیم روابط ترکیه و سوریه را به همان نقطه قبلی برسانیم. دعوت ما می‌تواند در هر زمان اتفاق بیفتد."


او افزود: ما می خواهیم روابط ترکیه و سوریه را به همان نقطه ای که در گذشته بود برسانیم.

اردوغان: می خواهم مثل گذشته با بشار اسد دوست باشیم

 

اردوغان گفت:" در حال حاضر بیش از 3 میلیون پناهجو از سوریه در کشور ما هستند. اکنون در جایی هستیم که به محض اینکه بشار اسد گامی در جهت بهبود روابط با ترکیه بردارد، این رویکرد را نسبت به او نشان خواهیم داد."

رئیس جمهوری ترکیه افزود:" چون دیروز با سوریه دشمن نبودیم، خانواده ای با اسد ملاقات می کردیم. ما دعوت خود را انجام خواهیم داد. امیدوارم با این دعوت بتوانیم روابط ترکیه و سوریه را به همان نقطه قبلی برسانیم. دعوت ما ممکن است در هر زمانی رخ دهد. آقای پوتین رویکردی برای برگزاری نشست در ترکیه دارد. نخست وزیر عراق نظرات خاص خود را در این زمینه دارد. ما همه جا از میانجی گری صحبت می کنیم، اما چرا با کسانی که در مرز ما هستند، با همسایگانمان صحبت نکنیم؟"

گفتنی است دولت ترکیه در سال 2011 و به محض آغاز ناآرامی های داخلی در سوریه، به رغم داشتن نزدیک ترین رابطه با سوریه، با تغییر سیاستی 180 درجه ای به سمت مخالفان داخلی بشار اسد درغلتید و خواستار برکناری فوری بشار اسد از قدرت شد.

دولت آنکارا سپس تمامی روابط سیاسی و دیپلماتیک و اقتصادی با سوریه را قطع کرد و میزبان صدها چهره و شخصیت مخالفان سوری شد و در تدارکات تجهیزات نظامی به مخالفان مسلح سوریه (موسوم به ارتش آزاد سوریه) نقشی مرکزی ایفا کرد.

بسیاری از مخالفان داخلی اردوغان طی سال های گذشته سیاست دولت او را در قبال جنگ داخلی سوریه پراشتباه دانسته و تاکید کرده اند اگر دولت آنکارا تمام قد در جهت دامن زدن به جنگ داخلی سوریه و اصرار بر خلع بشار اسد از قدرت نمی ایستاد، اینک ترکیه با بحرانی مثل حضور میلیونها پناهجوی سوری در شهرهای ترکیه دست و پنجه نرم نمی کرد.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار
عملیات نظامی ارتش اسرائیل در غزه

عملیات نظامی ارتش اسرائیل در غزه

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، ...